pondělí 10. února 2014

Malí velcí pomocníci

„Trvalo dlouho, než jsem začala uvažovat do té míry mechanicky, abych přijala migrénu takovou, jaká je, jako něco, s čím budu žít, jako způsob, jak žijí někteří lidé s cukrovkou“, Joan Didion


Led je jedno z nejlepších protizánětlivých léčení, které známe. Pomáhá stáhnout zanícené tkáně, chladí bolestivost zápalu a velký chlad také ulevuje při bolestech hlavy.

Někteří pacienti se přímo sprchují ledovou vodou, nechají si ledovou vodu stékat na hlavu. Ledová voda ulevuje a přehlušuje silné bolesti hlavy. 

Vyměňování obkladů není tak účinné, protože působí jen na čele a rychle se zahřívají.

Led by měl být první linií obrany, když není nic jiného po ruce. Stojí to i za zkoušku pro ty, kteří ledovou vodu a nejlépe sprchu ještě nevyzkoušeli.

Migrenik by měl mít v mrazáku neustále připravený sáček s ledem. Dnes už také existují výrobky určené přímo k chlazení obličeje při migréně. 

Kromě ledu mnohým pacientům pomáhá stáhnout hlavu šátkem. Někteří pacienti udávají, že hlavu si stáhnou jako do svěráku a někdy si utáhnou šátek přímo přes oči. 

Temno, klid a čerstvý chladný vzduch pomáhají alespoň lépe snášet už tak velmi těžké bolesti při záchvatu.

Hořčík je dalším velkým pomocníkem. Někteří udávají, že nezabírá, ale je dobré, pro migreniky nutné, aby brali hořčík preventivně každý den. Většina lidí ho bere v malé dávce, tak 250 mg, ale je potřeba brát tak 500 mg hořčíku denně, aby se dosáhlo potřebného efektu.

Migrenici by si měli hlídat celkový režim dne, hladinu cukru, vhodný odpočinek, pracovní vytížení, doplňky stravy. 

Mnozí migrenici namítnou, že i přes veškeré snahy, doplňky stravy a léky záchvaty trpí, ale přesto je dobré činit vše, aby se eliminoval počet záchvatů.

Nejlepší kniha o migréně, kterou jsem četla "Migrenový mozek"